מיפוי הנדידה הגדולה

“מישורי הסרנגטי האדירים משמשים בית לאוכלוסיית בעלי החיים הגדולה ביותר על פני כדור הארץ. במישורים אלה ניתן לצפות באחת מתופעות הטבע המרשימות עלי אדמות – הנדידה הגדולה. כשאר תופעות הטבע החשובות, גם את זמני ומסלול הנדידה לא ניתן לחזות ולעתים רחוקות חוזרים העדרים על אותו המסלול שעשו שנה קודם לכן. זמני הנדידה ומסלולה נקבעים על פי כמות המשקעים שירדה באותה שנה וכפועל יוצא – כמות העשב בשטחי המרעה ובסוואנות הפתוחות.

מסלול הנדידה מקביל לגלגל החיים של הגנו, הזברה ושאר הפרסתנים המשתתפים במרוץ האדיר הזה. הגלגל מתחיל את סיבובו בחודשים פברואר-מרץ בעונת ההמלטות, בה ממליטות נקבות הגנו בסוואנות של שמורות סרנגטי ונגורנגורו כ-8,000 עגלים מדי יום – עד אפריל נולדים כ-400,000 עגלים לאוויר העולם. במחצית השניה של חודש מאי מתכנסים במערב הסרנגטי, על הרמות הגבוהות שמעל לנהר הגרומטי, עדרי הגנו והעגלים שבגרו מעט, הזברות והאנטילופות, המונים כ-2 מליון פרטים. גדותיו של נהר הגרומטי רחב הידיים מוקפות ביער סבוך המאכלס קופי קולובוס שחורים-לבנים, דורסים ומושבות רבות של עופות. הפרסתנים מתכנסים יחדיו לעדר אדיר מימדים המתעתד לצאת אל המסע הגדול בחיפוש אחר עשב, מים ושטחי מרעה חדשים, אז נורת יריית הזינוק ומתחילה עונת הנדידה הגדולה.”

שלמה כרמל – מתוך אתר עולם אחר

 

בשנתיים האחרונות התחלנו לעקוב מקרוב אחרי תנועת העדרים ברחבי הסרנגטי. באמצעות המטיילים, המדריכים והנהגים שלנו, התחלנו לתעד את תנועת העדרים במשך השנה. בנוסף, אנו נעזרים בצוותי המטוסים המקומיים בטנזניה כדי לאתר את מיקום העדרים המדוייק. את סיכומי שנת 2016 ושנת 2017 תוכלו לראות על המפה המצורפת לעמוד זה ואת תנועת העדרים בשנת 2018 תוכלו לראות במפה המלווה את האתר ואת הפרוייקט.

טיילתם בטנזניה? צילמתם את עדרי הגנו?  שלחו לנו את התיעוד דרך הכפתור המצורף ותוכלו לתרום לפרוייקט תיעוד הנדידה הגדולה.

מפת מעקב נדידת העדרים 2017

העדרים יורדים מאיזור הסרונרה לאיזור דרום הסרנגטי ונדוטו

העדרים מכונסים באיזור נדוטו

העדרים נשארים ברובם באיזור נדוטו תועדו הרבה מאוד המלטות בעונה זו

העדרים עושים דרכם לדרום/מרכז השמורה

גשמים עזים יורדים, העדרים מכונסים עדיין באיזור הסרונרה

העדרים עולים לכיוון צפון השמורה, חלקם נכנסים למסדרון המערבי

העדרים נעים לכיוון לובו, חלקם באיזור איקומה מערבית לשמורת הסרנגטי

העדרים עולים אל נהר המארה, הרבה תיעודי חציות

העדרים ממשיכים לחצות את הנהר, רובם מרוכזים באיזור המארה, קניה/טנזניה

רוב העדרים עושים דרכם למרכז השמורה, ניתן לראות ריכוזים באיזור לובו

העדרים מכונסים באיזור הסרונרה

העדרים מראים סימני תנועה לכיוון דרום אך עדיין נמצאים במרכז השמורה

טיול לטנזניה

לטיולי הספארי בטנזניה של עולם אחר